Дори и хората, които свирят за хоби могат да напреднат с 60 минути на ден свирене, ако упражняват тези 10 важни неща?

Преди десетина години в Ню Йорк, моят учител по китара – невероятният Пол Боленбек ми даде много ценен урок. Той ми каза:

– Питър, какво упражняваш, когато си зациклил? 

Аз измънках нещо, което беше просто колкото да не мълча… 
Ето какво ми каза той:

„…имаш няколко големи сфери/посоки на развиване на умения като музикант! Винаги, когато си стигнал до някаква стена в една от сферите, може да се фокусираш върху умения от някоя от другите посоки! Така продължаваш да се развиваш без да се стресираш и ядосваш, че нещо не напредваш.“ 

Ето кои са тези 10 сфери, без да ги степенувам по важност: 

1. Техника. Тук говорим за физическото овладяване на инструмента. Без значение дали свириш на китара, саксофон или пееш. Целта е да можеш да изразяваш свободно идеите си без ограничения. Свирене с метроном ежедневно е част от рутината на всеки добър музикант. Подобряването на звукоизвличането също е важна част от този процес. 

2. Музикална теория. Нотите, интервалите, акордите, гамите, диезите и бемолите. Това са буквите на музикалния език. Осъзнаването на тези принципи драстично ускорява процеса на напредване. С достатъчно упражнения и осмисляне на материята, тези знания се превръщат в рефлекс, за който не се замисляш, а ти помагат за всичко в музиката. Ако можеш да четеш ноти ще бъдеш много по-търсен музикант за работа! 

3. Импровизация. Това (най-често) е умението да създаваш мелодия на момента върху дадена хармония (акорди и ритъм). Неизменна част от модерната музика. Винаги е добре да имаш поне основна идея как се случват нещата – теория, прилагането и на китарата, комбиниране на заучени фрази с моментни идеи. Този процес е най-бавен и безграничен – всеки музикант продължава да развива и подобрява импровизирането си цял живот 🙂 Е, поне в идеалния случай! 

4. Учене на музика по слух (солфеж). Това е пряко свързано с Импровизирането. Музиката е изкуство за слушане, затова умението да чуваш и разпознаваш мелодии, интервали, акорди и ритмики е от изключително значени! За мен това е най-важното качество на всеки музикант, без значение от стиловете! Почти всички най-велики музиканти са изучавали песните и солата на тези преди тях. Всъщност, по този начин развиваш и следващото умение. 

5. Уникален стил. Това звучи много мистично, но всъщност е най-елементарното нещо. Тук става дума за спиритуална работа – да се опознаеш и да разбереш кой наистина си ти. Какво харесваш и за какво мечтаеш. Как да го изразиш по най-добрия начин – музикално, вербално, визуално… Ученето на песните и солата на любимите ти музиканти е важна част от този процес. Ако аз съм фен на Ричи Блекмор и Джими Пейдж и съм учил много техни сола ще звуча коренно различно от човек, който е фен на Джими Хендрикс и Кърк Хамет. Дори и да свирим върху едни и същи акорди – солата ни ще звучат различно и за нетренираното ухо 🙂 

6. Репертоар. В крайна сметка, на концерт или на купон – все ще се озовеш пред публика. Хубаво е да можеш да свириш песните от начало до край. Ако си вокалист – да можеш да свириш поне няколко акорда на китара и/или пиано. Ако си китарист и не пееш – да можеш да изсвириш поне няколко песни, в които свириш ЕДНОВРЕМЕННО и мелодията и акордите. Защото да свириш само акордите (ритъм китара) не е песен. Това е част от песента 🙂 Много е полезно да знаеш поне по няколко песни от други стилове. Може да си блус китарист, но това не пречи да знаеш по една-две мелодии от кънтри, суинг, фънк, рок, фламенко, класика, джаз, латино и каквото друго се сетиш 🙂 

7. История на Музиката. Много често в Бруклинската консерватория и Куинс Колидж в Ню Йорк ни караха да разпознаваме звука и стила на най-великите музиканти по слух. Да знаем кои са те, кога са живяли и какво са добавили към изкуството. Да знаеш поне най-важните неща за китарата и другите инструменти. За появата и развитието на стиловете. Да четеш текстовете на песните, които свириш, дори и да не си вокалист! 

8. Композиране. Това е умение близко до Импровизирането, но разликата е, че тук става без да е в темпо. Тоест, можеш на спокойствие да пробваш и комбинираш акорди, мелодии и ритми, докато не откриеш най-добре звучащите за теб комбинации. Писането на музика е умение, което трябва да се тренира всеки ден. Тоест, всеки ден да измисляш по нещо ново – мелодия, акордна прогресия или нещо друго. Така, без значение колко често, ще имаш материал и навик да пишеш музика и понякога ще се учудваш от изненадващите проблясъци и добрите си идеи 🙂 

9. Аранжиране. Следващата стъпка след Композирането. Да превърнеш идеята за песен в нещо цялостно. Към текста да добавиш мелодията, а после и хармонията (акордите). Аранжирането включва и да предвидиш какво би свирил всеки от другите музиканти в тази песен. Колкото по-конкретни идеи имаш за бас линия, барабанен бийт, акорди в пианото или китарата, бек вокалите и всичко останало, толкова по-лесно другите от групата ще зазвучат, както си го представяш 🙂 

10. Маркетинг. Много важна част от живота, която повечето музиканти подценяват. Да имаш присъствие в интернет – социални мрежи, уеб сайт, мейл листа, канал в youtube и всичко останало. Много често музикантите живеем в наш отделен свят и не осъзнаваме, че другите хора не знаят, че ние съществуваме и свирим хубава музика 🙂 

Надявам се този списък да ти е полезен. 

Напомням ти, че на 8-ми септември (четвъртък) от 19:00 ще бъде Безплатния Уебинар „Как да се упряжнявам по-добре?“. В него ще споделя подробен списък Стъпка по Стъпка с най-важните неща за упражняване. Това са именно тези 10 сфери, за които говорих в статия, но прегрупирани в 7 конкретни приоритета. 

Местата са ограничени до 100 и се изчерпват бързо, затова попълни формата и запази своето участие в това безплатно уникално онлайн събитие!

Запиши се безплатно СЕГА

* indicates required
mailtimers.com